Якщо Ви є військовослужбовцем (в тому числі резервістом, призваним у ході мобілізації, чи співробітником внутрішніх військ, національної гвардії тощо) та маєте кредит, актуальними та важливими для Вас стануть кредитні пільги, запроваджені змінами до Закону України «Про правовий та соціальний захист військовослужбовців» наприкінці травня поточного року.
Юридичне обґрунтування пільги таке: Відповідно до п.15 ст.14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду не нараховуються штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, а також проценти за користування кредитом (зміни, внесені Законом України N 1275-VII від 20.05.2014). Особливий період наступив 17 березня 2014 року відповідно до рішення про часткову мобілізацію, оголошеного Указом Президента від 17 березня 2014 року №303/2014 затвердженого Законом України від 17.03.2014 року № 1126-VII, оскільки особливий період, згідно Закону України «Про оборону України», — це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (ст.1).
Таким чином, кожен військовослужбовець має встановлене Законом право на ненарахування з 17 березня 2014 року штрафних санкцій та пені за невиконання своїх зобов`язань за кредитними договорами, а також на ненарахування процентів за користування кредитами.
Яким чином скористатися наданим правом? Щоб отримати кредитні пільги, необхідно надати до банківської установи, де Ви брали кредит, довідку, яка підтверджує Ваш статус військовослужбовця. Довідка має відповідати основним критеріям, що пред`являються до документа: в ній повинні бути зазначені ваші П.І.Б.; те, що ви є співробітником певної в/ч чи певного військово органу та обіймаєте певну посаду; вона повинна бути завірена підписом уповноваженої особи та печаткою. Таку довідку можна надати особисто. Але, якщо ж ви десь у «гарячому місці», чи до довідок Вам? Краще звернутися до свого командира чи його заступника, щоб вони направили таку довідку на адресу банку, де Ви брали кредит. Або передайте таку довідку з родичами, близькими, друзями. Хоча краще, звичайно, коли її направить військова частина чи Ви надасте її особисто (і не обов`язково до відділення, де брався кредит, головне не переплутати банкJ Що це дасть на практиці? З великою долею вірогідності можна стверджувати, що банк піде Вам назустріч та запропонує взаємоприйнятні варіанти. Як приклад, при споживчому кредитуванні, банки пропонують «заморозити» виплату кредиту на півроку. Тобто, півроку Ви зможете не платити ні тіло, ні відсотки по кредиту. При цьому не будуть нараховуватися штрафи і пені, і Ви не попадете в «чорні списки» кредитних бюро. Така зупинка розпочнеться після подання Вами згаданої довідки або після засідання кредитного комітету, що розгляне цю довідку-звернення. Так що не варто зволікати. Скористайтеся можливістю не ускладнювати своє фінансове становище. Повірте, Ви варті цього! Якісь тонкощі, наприклад – укладання додаткової угоди, необхідність погасити наявну заборгованість тощо, кожен банк пропонує вирішити по-своєму. Основний напрямок – затверджене Законом право підлягає виконанню
P.S. Якщо Ваш банк з яких-небуть космічних причин не захоче йти Вам назустріч, не піддавайтеся відчаю. Скарга до Нацбанку України може суттєво відкоригувати ставлення банку до Ваших обставин. Головне – це Ваше право, і його слід відстоювати. Також не забувайте, що пільги діють на особливий період, в розрізі даної статті до закінчення проведення мобілізації.
Спасибо, за понятную и локаничную статью.
Добрый день. Подскажите пожалуйста, это касается только тех, у кого был кредит, или же можно и сейчас взять безпроцентный кредит, если человек был в АТО и является участников боевых действий. Спасибо.
Здравствуйте! Законом Украины «О социальной и правовой защите военнослужащих и членов их семей предусмотрено кредитования строительства и приобретения жилья. Размер погашения кредита зависит от выслуги лет, максимальный размер составляет 100 % при выслуге более 25 лет. Получение беспроцентного кредита гражданами, являющимися участниками АТО, на сегодняшний день законами Украины не предусмотрено. Перечень льгот для участников АТО можете найти здесь: http://www.mvk.if.ua/uploads/files/29933.pdf.
Доброго дня! Що робити, якщо Банк відмовляеться скасовувати пеню, штрафні санкції і відсотки за кредит?
А які є кредитні програми на житло для військовослужбовців та учасників АТО?
Доброго дня! Вибачте за таку пізню відповідь, велике навантаження. Якщо питання актуальне, то відповідаю: якщо Ваші вимоги до банку обгрунтовані, законні, Вам необхідно звертатись до суду з позовом. Але бажано мати письмову відповідь від банку про таку відмову.
Вибачте Станіслав, але Ваше запитання доцільніше буде задати банківській установі.